Министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа Републике Србије са дијаспором Ђорђе Милићевић свечано је у Прагу отворио Српску допунску школу „Јелена Анжујска“. Школу похађа 56 ученика, а министар је свима њима поклонио ћириличне букваре и лектире.

„Као министар задужен за дијаспору, један од најважнијих аспеката мог рада јесте подршка нашим удружењима и организацијама широм света, а посебно онима који се труде да очувају српски језик и културу. И управо у циљу очувања језика покренуо сам акцију донирања буквара и лектира ученицима српских допунских школа широм света. До сада смо поделили неколико хиљада књига. Својом хуманошћу и просветитељском мисијом Јелена Анжујска је задужила српски народ. Основала је прву женску школу у тадашњој Србији. Организовала је преписивање књига на двору и тако произведене књиге је касније поклањала деци широм српских земаља. Баш као што и ми поклањамо књиге нашој деци широм света. Такође, у свом двору је имала и чувено књигохранилиште, то јест библиотеку. А ми данас књигама опремамо српске библиотеке у дијаспори, којих има око 500 ван наше матице“, рекао је министар Милићевић и истакао да као народ морамо бити јединствени гдје год живјели.

Предсjедник Исланда Гудни Јоханесон свечано је отворио Српску допунску школу у Рејкјавику, указавши представницима расијања на Исланду и самој држави Србији велику част, признање српској заједници и подршку образовно-васпитном раду на матерњем језику.

Указао је на велики значај Српске допунске школе, као и на успостављање и његовање идентитета и културе код најмлађих.

Амбасадор Драган Петровић се у име државе Србије захвалио предсједнику Гуднију Јоханесону за подршку отварању Српске школе на Исланду.

„Руководству и члановима удружења Срба на Исланду пренета је честитка за залагање у реализацији овог пројекта, а ученицима „најсеверније“ српске школе на свету и њиховим родитељима упућене су жеље за успешну школску годину. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, упутио је у пригодној видео поруци захвалност председнику Јоханесону, а ђацима и свим члановима дијаспоре честитао на великом успеху, нагласивши значај правовременог учења српског језика у очувању наше културе“, пренијела је Амбасада Републике Србије у Краљевини Норвешкој.

Извор: Радио-телевизија Србије – Влада Републике Србије – Расејање.инфо

Фото: Ђорђе Милићевић