Природне љепоте, обронци планине Козаре, али и ријеке и језера на подручју града Приједора, погодни су за развој сеоског туризма.

Међутим, тек покоји домаћин одлучио је да уновчи благодати природе.

Потенцијале ове гране туризма, препознали су у градској туристичкој организацији и одлучили да подстакну њен развој.

Подно планине Козаре, у Горњој Ламовитој, налази се дједовина Ратка Граховца. Старо имање није запустио, него је од њега направио прави туристички рај.

– Имамо повећан број гостију без обзира на корону. Помало се враћа тај степен заинтересованости за сеоски туризам и сигурно ће то имати одијека. Не тако брзо, инвестирати се мора, улагати се мора – прича Ратко.

На исти корак одлучила се и породица Радаковић.

Осим богате лепезе домаћих, пчелињих производа, отишли су корак даље и отворили први Апи инхал центар. Према стандардима европских земаља, али уз цијену која је и до двадесет пута нижа и прилагођена нашем становништву.

– Мислимо да идемо у правцу развоја тог АПИ туризма. Самим тим бисмо везали ту причу да имамо своје производе, да имамо своје љечилиште, а свакако бисмо понудили терапију ноћења на ароматичном мирисном сијену, што је нешто ново – каже Душка Радаковић из Горње Драготиње.

Потенцијал за развој сеоског туризма на подручју Приједора је велик. Због тога је градска туристичка организација покренула иницијативу. У изради је регистар пољопривредних газдинстава.

– Покушавамо да људима дамо информацију да се могу још нечим бавити, да то није само пољопривреда, и да треба пољопривреда да буде примарна дјелатност а као секундарна дјелатност може да буде туризам – наводи Амира Ганић, директор Туристичке организације града Приједор.

Иако јако неразвијена туристичка грана, на приједорском подручју нуди бројне предности. Могућност оживљавања запуштених домаћинстава, али и додатни или чак основни вид зараде.

Извор и фото: РТРС