Представништво Републике Српске у Србији већ осам година књиге издавача из Републике Српске поклања библиотекама у Србији. До сада је тако даровано око 10.000 књига, а данас су књиге из Републике Српске уручене библиотеци „Јован Поповић“ из Кикинде.

Делегацију Представништва Републике Српске у Србији на челу са Млађеном Цицовићем, шефом Представништва, претходно је примио предсједник општине Кикинда Никола Лукач.

Поред Цицовића, у делегацији Представништва Републике Српске у Србији били су Борислав Максимовић, самостални стручни сарадник за развој и унапређење сарадње у просвјети, култури и умјетности  и Ања Вукелић, самостални стручни сарадник за развој и унапређење информативне сарадње и сарадње са међународним и невладиним организацијама, а са кикиндске стране, поред Лукача, Дијана Јакшић Киурски, замјеница градоначелника Кикинде, Милена Живков, чланица вијећа задужена за културу и образовање, Борислав Стојисављевић, представник „Крајишког вишебоја“, Огњен Јованић, представник „Крајишког вишебоја“, Гоја Родић, предсједник МЗ Банатско Велико Село.

Уз ријечи добродошлице, Лукач је рекао:

– Град Кикинда са Републиком Српском има нераскидиве везе и наставиће да одржава и унаприједи односе и везе са свим градовима у Српској.
Млађен Цицовић и Никола Лукач су разговарали о трајној сарадњи општине Кикинда са Представништвом Републике Српске у Србији и договорили да Кикинда убудуће буде дио велике манифестације „Дани Српске у Србији“, коју Представништво сваке године организује, а исто тако и других манифестација које Представништво организује у оквиру сталног рада на сарадњи Српске и Србије у мјери која Кикинди одговара. Било је, наравно, ријечи и о привредној сарадњи, као и сарадњи у другим областима.

Срдачан дочек делегацији био је и у Библиотеци „Јован Поповић“, која је од данас богатија за 250 књига издавача из Републике Српске. – Спремни смо да библиотеци у Kикинди обезбjедимо све наслове из Републике Српске који јој требају, а сада их немају. Желимо и да заједнички приређујемо књижевне вечери и сусрете писаца и других умjетника и тако дамо допринос очувању наше културе, традиције, нашег језика и писма. Ми смо јединствен етнички простор и најважније је да постоји заједничка спремност да радимо на очувању националног идентитета нашег народа, на начин да то право дајемо и свим другим народима, јер нема будућности уколико сви на овом простору не будемо срећни. У сваком дијелу Србије осјећамо се и као гости и као домаћини, па кажемо да смо задужени за сарадњу нас са оне стране Дрине са нама са ове стране – рекао је том приликом Млађен Цицовић, шеф Представништва Српске у Србији.

Директор библиотеке „Јован Поповић” Бране Маријановић најавио је да ће ова установа добити и књиге и за слијепе и слабовиде особе.

– Покушаћемо да примјенимо искуства организације из Републике Српске која много ради на омогућавању слабовидим лицима да се укључе у библиотеке на адекватан начин. Такође, желимо да код нас промовишемо писце из Српске, као и да код њих представимо наше ауторе – навео је Маријановић.

Веза Републике Српске са Kикиндом одувјек је нераскидива, а очување културе представља само један у низу приоритета града Kикинде. Kикиндска библиотека планира да примјени неколико пројеката на пољу културне сарадње, са посебном пажњом на маргиналне групе у нашем друштву.

Делегација је обишла и упознала се са потенцијалима Банатског Великог Села, мјеста несељеног претежно колонистима послије Другог свјетског рата, а данас лијепог руралног насеља за квалитетан живот. Село посједује Завичајну кућу посвећену крају из ког су мјештани дошли, веома добар спортски садржај, стадион, зелену оазу и базен.

– Да дјеца из градова Републике Српске дођу у Kикинду, да овдје бораве и упознају се са менталитетом и начином кикиндског живота, али наравно да и наша дјеца одлазе у Републику Српску и да уче обичаје и какав је живот тамо – рекао је Никола Лукач, градоначелник Kикинде.

Банатско Велико Село, као и друга насеља града Kикинде, обилује понудама из свих области нашег друштва. Kада се споје природа и култура, симболично настаје још јача веза два иста народа са обје стране Дрине.

Извор и фото: Представништво Републике Српске у Србији