Видовдански сабор дијаспоре одржаће се 1. и 2. јула у Београду и тренутно броји преко 260 наших сународника из региона, Европе и свијета, рекао је в.д. министра просвјете Ђорђе Милићевић.

„Имаћемо у оквиру Видовданског сабора официјални део, а након официјалног дела имамо панел дискусије. Панел дискусије су тематске и оне су прилагођене, оне су сфера интересовања наших сународника и наших удружења кровних организација“, изјавио је Милићевић.

Он је додао да ће једна од тема бити привреда у циљу мотивације привредника и њихових партнера да улажу у Србију и да свој посао наставе у Србији.

„Наш циљ је да такву врсту инвестиционих конференција организујемо до децембра у још неким градовима и државама ван Србије. На тим инвестиционим конференцијама представници локалних самоуправа нашим успешним привредницима и њиховим партнерима представљају своје потенцијале, излазе са потенцијалима локалне самоуправе како би заинтригирали да инвестирају у Србију и њихове локалне самоуправе. То је један тематски панел“, рекао је Милићевић.

Према његовим ријечима, други тематски панел тиче се образовања, отварања допунских школа са циљем да дјеца из дијаспоре усаврше и науче српски језик.

„То је пројекат Министарства просвете и ја мислим да је то сјајан и одличан пројекат. Постоје одређене квоте које морају да се испуне када је реч о броју ученика, а број ученика се везује за број наставника. Уколико испоштујете те квоте, а видим да све државе које су се до сада пријавиле имају довољан број ученика, онда добијате наставника који даље води тај процес и имате координаторе за одређене државе који координирају читавом активношћу“, изјавио је Милићевић.

Он је истакао да треће веома важно питање јесте културно-историјска баштина и да ће на том панелу говорити људи који јако добро познају културно-историјску баштину Србије и који су и раније имали везе са дијаспором, док је четврта панел дискусија, у којој ће учествовати организација „Тачка повратка“ која ће изнијети своја искуства, запажања и сугестије.

Такође је истакао да је јуче потписан уговор са 20 општина за одржавање 22 љетња кампа током наредна три мјесеца.

„Оног тренутка када завршимо Видовдански сабор прелазимо на следећу активност, а то су летњи кампови са три тематске области – научно-образовни или еко-камп, културно-уметничка друштва, јер наши Срби се највише окупљају у оквиру културно-уметничких друштава и трећи спортски камп. Влада Републике Србије преко нашег министарства сноси све трошкове боравка малишана, од пута до боравка овде у Србији“, рекао је Милићевић и додао да је циљ свега да млади из дијаспоре, упознају, не само Београд већ и унутрашњост Србије и њене културне и историјске знаменитости.

Извор: Танјуг – Радио телевизија Србије

Фото: Танјуг (Раде Беговић)