Амбасадор БиХ у САД Бојан Вујић истакао је на Конференцији српске дијаспоре у Вашингтону да је руководство Републике Српске годинама посвећено јачању веза између српске дијаспоре у Америци и њихових породица и пријатеља у Српској.

Пренијевши поздраве предсједавајућег и српског члана Предсједништва БиХ Жељке Цвијановић и предсједника Републике Српске Милорада Додика, Вујић је рекао да руководство Српске препознаје виталну важност оваквих напора да се чује српски глас у Вашингтону и да се јачају везе између српског и америчког народа.

– Као Срби у Америци, сви можемо бити поносни на доприносе које су Срби дали у Америци – почев од Николе Тесле, Михајла Пупина, Марине Абрамовић, Новака Ђоковића, Николе Јокића и многих других – рекао је Вујић.

Он се осврнуо и на историју позитивних односа, подсјетивши да, од свих народа на Западном Балкану, једино су Срби били савезници САД у оба свјетска рата.

Шеф Представништва Републике Српске у Вашингтону Обрад Кесић је истакао да се оваквим окупљањем „враћа нова енергија у старе подухвате“, при чему је оцијенио важним подсјећања на досадашња искуства ради поука за будућност.

Амбасадор Србије у САД Марко Ђурић истакао је да је Конференција српске дијаспоре почетни импулс за будућа окупљања Срба у САД.

Отварајући конференцију, коју је организовала Амбасада Србије у Вашингтону, Ђурић је изразио задовољство чињеницом да су представници српске заједнице дошли из свих крајева Америкe.

Он је оцијенио да овог скупа, симболичног назива „Јачање веза“, не би било да у Србији није сазрела свијест о значају овог окупљања, те изразио захвалност предсједнику Србије Александру Вучићу и Влади за подршку организацији конференције.

– Налазимо се у преломном историјском тренутку, када се одлучује судбина српског народа у свим деловима нашег историјског етничког простора – од Београда, наше северне равнице, до Косова и Метохије, и до других крајева бивше Југославије у којима живе Срби – рекао је Ђурић.

Он је позвао окупљене да подрже унапређење сарадње између Србије и САД.

Генерални конзул Србије у Чикагу Дамјан Јовић оцијенио је да је Конференција поставила темељ српског организовања у Америци у наредним годинама и деценијама, те пренио припадницима дијаспоре захвалност Србије за све мостове пријатељства и сарадње које свакодневно граде између двије земље.

– Успјех сваког нашег појединца представља заједнички успјех свих и разлог за заједничку радост. На крају бих желео да вас замолим да, где год живели и радили, увек у срцу носите нашу најлепшу Србију, Републику Српску и наше распето Косово и Метохију – закључио је Јовић.

Његово преосвештенство епископ источноамерички Иринеј захвалио је великом броју учесника Конференције што су се одазвали скупу, истичући да су се тиме заправо одазвали позиву своје државе.

– Захвалан сам што се наша Србија све више и више враћа себи – оној Србији која је некад била, која јесте и која ће бити – рекао је епископ.

Директор Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Арно Гујон оцијенио је да српска дијаспора представља значајан економски, културни и интелектуални потенцијал.

Он је изразио увјерење да ће један од резултата Конференције бити постизање договора о отварању неколико школа српског језика у Америци.

Након обраћања, одржане су три тематске панел дискусије на којима су истакнути српско-амерички појединци и представници најуспешнијих организација, институција и компанија разматрали могућности повезивања и јачања сарадње српске дијаспоре у САД са матицом у областима културе и просвјете, економије и филантропије.

Амбасадор Ричард Гренел, некадашњи вршилац дужности директора Националне обавјештајне службе САД, обратио се путем видео-поруке у којој је, упутивши честитке поводом Дана државности Србије, учесницима скупа честитао на успјеху Конференције, оцијенивши је фантастичним поводом за окупљање.

Он је изразио наду да ће Америка и Србија моћи да успоставе један потпуно нови однос који ће бити најближи до сада, на чему, како је навео, лично ради.

На конференцији је додељена награда „Мајка Србија“ за изузетне доприносе, резултате и заслуге у односима матице и дијаспоре америчком научнику српског порекла Давиду Вујићу (David Vuich). Вујић је један од седморо научника који је учествовао у свемирској мисији Аполо агенције НАСА.

Конференција српске дијаспоре у САД „Јачање веза“ закључена је гала пријемом у новој згради Амбасаде Србије у Вашингтону, којим је уједно обиљежен и Дан државности Србије.

Извор: РТРС-СРНА

Фото: АТВ