Министар без портфеља задужен за координацију активности и мјера у области односа са дијаспором Ђорђе Милићевић  изјавио је да је Видовдански сабор дијаспоре, највећи скуп представника нашег народа из цијелог свијета на коме је учествовало више од 250 делегата, успјешно завршен јуче у Дому Народне скупштине усвајањем закључака и смјерница за будући рад на јачању веза матице и расијања.

Учесници Сабора су јасно осудили терор који режим Аљбина Куртија спроводи над српским народом на Косову и Метохији, али су и једногласно подржали све активности предсједника Републике Александра Вучића и Владе Србије на одбрани српског народа и српских виталних интереса на Косову и Метохији.

Милићевић je истакао да о важности коју Србија придаје овом скупу говори чињеница да су се на њему обратили и Сабор подржали изасланик предсједника Републике, предсједник Народне скупштине Владимир Орлић, предсједница Владе Републике Србије Ана Брнабић, потпредсједник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић, као и изасланик Патријарха српског Порфирија.

Дискусије које смо имали на панелима говоре о томе какав значај држава Србија придаје укупним односима и сарадњи са дијаспором, као и жељи да се већина вас врати у своју матицу, сада кад је политичка и економска ситуација у нашој земљи много боља него у деценијама које су иза нас, поручио је Милићевић.

Према његовим ријечима, сви говорници су истакли значај и потребу да у сљедећој Влади Србије дијаспора добије свој ресор, да наши људи из расијања имају своју кућу у Београду чија ће им врата увијек бити отворена и у којој ће увијек моћи да добију помоћ која им је потребна.

Када је ријеч о привредној сарадњи и предсједник Привредне коморе Србије Марко Чадеж и сви учесници у панелу су јасно ставили до знања жељу како државе, тако и свих наших привредника из дијаспоре да свој бизнис, своје знање и капитал, преселе или доведу у матицу.

То је у обостраном интересу свих нас, али и цијелог нашег народа. Привредници из дијаспоре могу да допринесу економском развоју Србије кроз улагања и запошљавања наших људи, али и да истовремено остваре свој профит.

Радна група која ће бити формирана одмах након Сабора узеће у обзир све сугестије и идеје представника дијаспоре како би утврдила дугорочну стратегију и нацрт новог закона кроз који бисмо дали повољнији положај нашој дијаспори кад улаже у Србију.

Милићевић, који по овлашћењу предсједнице Владе преузима овлашћења министра просвјете до избора новог министра, рекао је да ће Министарство просвете учинити све како би свуда гдје постоји довољан број ученика отворило одјељења допунске наставе на српском језику.

Он је похвалио све учитеље, наставнике и координаторе на великом доприносу који су пружили како образовању наше дјеце, тако и раду на повећању броја ученика у допунској настави на српском језику.

Такође, како је навео, ради се на томе да имамо један сублимиран уџбеник историје за цјелокупну нашу популацију у земљи, региону и дијаспори.

Милићевић је оцјенио да је Видовдански сабор био прилика за то да се сви учесници међусобно повежу, без обзира у којој земљи живе.

Поносан сам на то што сте јасно послали поруку да је, без обзира на то гдје живите, радите и који пасош иматеСрбија ваша држава. А ваша држава ће увек бити уз вас, закључио је министар.

Извор: Влада Републике Србије

Фото: Ђорђе Милићевић