Министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић разговарала је у Бечу са представницима српске дијаспоре у Аустрији о значају очувања српског језика и ћириличног писма у тој земљи, институционалне сарадње у области образовања и кулутуре, као и дијаспоре за унапређење међународног угледа Српске у свијету.
Са предсједником Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ у Аустрији Марком Сарићем, као и са почасним предсједником Срђаном Мијалковићем, Стојичићева је разговарала о њиховом пројекту „Просвјетина школа српског језика“ која се спроводи широм Аустрије.
Стојичићева је нагласила да Просвјетина школа српског језика активно доприноси очувању српског језика и ћириличког писма, као и културног и националног идентитета српске дијаспоре у Аустрији и да због тога овакви пројекти заслужују подршку на основу заједничке сарадње институција Републике Српске и Србије.
– Изучавање српског језика и ћириличног писма је значајно за младе људе у Аустрији зато што је познавање матерњег језика предуслов за квалитетно изучавање сваког страног језика – рекла је Стојичићева.
Она је напоменула да су ресорна министарства у Републици Српској и Србији потписала споразуме о заједничком приступу и подршци пројектима и иницијативама које доприносе очувању националног и културног идентитета српске дијаспоре и да је такав приступ значајан за остваривање свих стратешких циљева.
Представници СПКД „Просвјета“ у Аустрији пренијели су Стојичићевој да је широм Аустрије организовано око 26 „Просвјетиних школа српског језика“ и да је у плану оснивање нове четири школе које ће почети са радом од септембра.
Стојичићева је присуствовала часу који се изводи у оквиру „Просвјетине школе српског језика“ , разговарала је са дјецом и уручила им је књиге и дидактичке материјале на српском језику и ћириличном писму.
Министар просвјете и културе Српске и директор Народног позоришта Републике Српске Дијана Грбић са сарадницима посјетили су Представништво Републике Српске у Аустрији и разговарали са шефом Представништва Младеном Филиповићем и његовим сарадницима о најважнијим активностима које спроводе с циљем развоја и унапређења сарадње са институцијама Аустрије у области образовања и културе.
Разговарано је о подршци коју Представништво пружа установама културе из Републике Српске с циљем њиховог међународног представљања, као и о активностима које Представништво спроводи са српском дијаспором у Аустрији у области образовања и очувања идентитета Срба у дијаспори.
Шеф Представништва Филиповић представио је Стојичићевој резултате промоције привредних потенцијала Републике Српске и допринос Представништва умрежавању привредника из матице са заинтересованим партнерима.
У оквиру тродневне посјете Бечу, Стојичићева и Филиповић разговарали су са представницима српских удружења у Аустрији о развоју сарадње у области образовања и културе, као и о напорима српске заједнице у Аустрији да се ћирилично писмо изучава у школама у Бечу и у Аустрији.
Из ресорног министарства саопштено је да је разговарано и о значају иницијативе о изучавању националне групе предмета у Аустрији у оквиру допунских школа у складу са усклађеним наставним плановима и програмима у Републици Српској и Србији.
На састанку је било ријечи и о развоју институционалне сарадње, о изазовима са којима се суочава српска дијаспора у Аустрији, као и о могућностима за унапређење сарадње у области образовања и културе како би се испунили постављени циљеви у вези са очувањем идентитета Срба у дијаспори.
Министар просвјете и културе у Влади Републике Српске Жељка Стојичић посјетила је Заједницу српских клубова у Бечу, гдје је одржан састанак са Луком Марковићем, предсједником Заједнице и Младеном Филиповићем, шефом Представништва Републике Српске у Аустрији.
Стојичићева ће у бечком „Акцент театру“ присуствовати извођењу представе „Госпођа министарка„ у продукцији Народног позоришта Републике Српске, у режији Милице Краљ, а у којој глуми и дива српског глумишта Светлана Бојковић.
Ова пројекција резултат је заједничког пројекта Владе Републике Српске и Заједнице српских клубова у Бечу, а ово је још један корак у јачању културних веза између Републике Српске и Аустрије, те у промоцији српске културе у свијету.
Извор: Представништво Републике Српске у Републици Аустрији-РТРС-СРНА
Фото: Представништво Републике Српске у Републици Аустрији