Традиционални Видовдански сабор дијаспоре одржаће се 1. и 2. јула 2023. године у здању Дома Народне скупштине у Београду. Тако ће се послије 13 година српска дијаспора наћи у српском парламенту.

Амбасаде Р. Србије у свијету изабрале су 250 делегата из расијања, који ће у парламенту расправљати о Закону о дијаспори и Србима у региону, Скупштини дијаспоре, привреди и култури наших у свијету и у матици. На дневном реду ће бити и Стратегија очувања и јачања односа матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону.

Организатор је Kабинет министра без портфеља задуженог за координацију активности и мјера у области односа Републике Србије с дијаспором, односно министар дијаспоре Ђорђе Милићевић.

„Тема у дискусијама ће бити и подстицање инвестиција и повезивање Србије и наших људи у дијаспори. Повезивање привредника из дијаспоре и Србије ради размене искустава и подстицаја дијаспоре на улагања у Србији. Разговор о могућим подстицајима за инвестирање наших држављана који живе у иностранству и матици“, каже се у саопштењу Kабинета министра за дијаспору.

Унапређење културног, етничког и вјерског идентитета наших грађана у иностранству у циљу њиховог очувања и његовања. Разговор о најбољим начинима за подршку развоја културних дјелатности Срба у иностранству и медија Срба из региона. Дефинисање могућих програма представљање српске културе и умјетности у иностранству. Могући начини за реализацију програма који окупљају припаднике српских заједница из дијаспоре и из региона у матичној држави са циљем упознавања националне културе, историје, умјетности…

Kао и програми повезивања младих из матице и дијаспоре. Унапређење слике наше земље у иностранству преко наше дијаспоре као амбасадора културе.

Многи припадници српске дијаспоре су носиоци највиших академских звања и данас раде у успјешним компанијама, престижним универзитетима и институтима. Велики потенцијал српске дијаспоре лежи у њеном стручном и професионалном знању (know-how).

Неки подаци и процјене указују да око  6.000 – 8.000 наших људи у иностранству има звање доктора наука, од којих многи раде на развоју нових технологија – укључујући генетски инжењеринг, истраживање нових материјала, извора енергије и заштите природе.

План Министарства за дијаспору је да у сарадњи са другим ресорним министарствима, Владом Србије, предсједником Републике, организацијом „Тачка повратка“ оствари комуникацију са академском дијаспором како би се они и институције гдје раде мапирали, јер представљају потенцијал за развој наше науке и друштва у цјелини. Њихово укључивање у рад наших института и универзитета дало би прилику да се наше академске институције повежу у још више међународних пројеката, и да се обезбиједи размјена људи и трансфер знања.

Организатор Kабинет министра без портфеља задуженог за координацију активности и мјера у области односа Републике Србије с дијаспором, односно министар дијаспоре Ђорђе Милићевић најављују да ће на Видовданском сабору у Народној скупштини говорити Ана Брнабић, предсједница Владе Србије. Сабор ће усвојити Деклерацију о српској дијаспори и матици Србији. А надам се да ће и изабрати прве посланике из расијања за Народну скупштину Србије.

Из Аустрије нам долази 17 делегата, Швајцарске још толико, из Њемачке највише… Учесници Видовданског сабора себи плаћају превоз из иностранства до отаџбине, а Србија им обезбјеђује смјештај и исхрану у хотелу „Славија“ у Београду.

Добро дошли и срећно!

Извор: Радио телевизија Србије

Фото: Википедија