Шеф Делегације ЕУ у БиХ Јохан Сатлер изјавио је у Приједору да је интеракција свих нивоа власти у БиХ са дијаспором спорадична и неструктурисана, а да половина популације БиХ живи у више од 50 земаља свијета.
– То је огроман потенцијал јер су то људи који имају јаке емотивне и породичне везе са домовином, а дијаспора може много више од повременог слања новца – рекао је Сатлер у обраћању учесницима конференције „Приједор и дијаспора 2021“ која је данас окупила око 70 учесника.
Сатлер је нагласио да ова конференција има два важна аспекта, а то су економија и, индиректно, помирење.
– Нема сумње да је економски опоравак најважнији за грађане, а то је и за ЕУ најважнији аспект. Помирење је такође један од 14 приоритета ЕУ, а и сам блок настао је на концепту помирења Њемачке и Француске и економски развој и помирење се међусобно подстичу – додао је Сатлер.
Он је нагласио да у БиХ двије трећине свих инвестиција долази из ЕУ, да је 80 одсто грађана опредијељено за евроинтеграције и да је стога природно ићи у том правцу.
Министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златан Клокић рекао је да је управо Приједор најбољи примјер инвестиција од људи који су се из иностранства вратили и данас су веома успјешни привредници.
– Град има стратегију развоја и у складу с њом треба да договара потенцијалне инвестиције са својим грађанима из дијаспоре и да ради на томе да сарадња са својим исељеништвом буде још јача и чвршћа – рекао је Клокић.
Он је навео на то да је слична конференција одржана 2019. године у Добоју, да се данас одржава у Приједору, а да је за идућу годину планирана и за Источно Сарајево.
Градоначелник Приједора Далибор Павловић рекао је да је циљ на најбољи могући начин дијаспору инкорпорисати у све сфере живота.
– Пренесите поруке са ове конференције својим пословним сарадницима и пријатељима да заједно можемо повући овај град крупним корацима напријед. Заједничким снагама имамо много већу шансу да створимо бољу будућност за све нас – поручио је Павловић.
Предсједник Скупштине града Приједора Мирсад Дуратовић оцијенио је да је изостала институционална подршка локалне заједнице и других нивоа власти према дијаспори и да зато снага дијаспоре није до сада искориштена довољно за развој локалне заједнице, те додао да је опредијељеност садашње локалне власти да се то промијени.
– Оно на чему посебно треба радити јесте успостављање везе са другом и трећом генерацијом наше дијаспоре – поручио је Дуратовић.
Конференција се одвија у три панела, и то институционална подршка и потенцијални видови сарадње са дијаспором, инвестиционе прилике у просперитетне секторе и друштвени развој града Приједора кроз сарадњу са дијаспором.
Извор: РТРС
Фото: Tirana Times