Представништво Републике Српске у Аустрији организовало је у Бечу свечани пријем поводом 28. фебруара – дана проглашења првог Устава Републике Српске.
Пријем је организован у сали Албертхале у Бечу, а окупио је представнике институција из Републике Српске, дипломатског кора, представнике српских клубова и удружења у Аустрији, као и друге угледне званице.
Обраћајући се присутнима, шеф Представништва Републике Српске у Аустрији Младен Филиповић је нагласио значај обиљежавања датума и празника важних за српски народ ван граница Републике Српске, те истакао значај његовања идеја заједништва и сарадње међу многобројном српском заједницом у Аустрији.
– Проглашење првог Устава Републике Српске је догађај од историјског значаја. Први Устав је био темељ на којем је Република Српска изграђена, а данас је један од стубова на којима почива њена институционална и политичка снага. Важно је да смо се окупили како бисмо послали поруку заједништва, и да ћемо наставити са његовањем нашег идентитета, традиције и културе, уз подршку миру и стабилности – рекао је Филиповић.
Филиповић је нагласио да институције Републике Српске и Србије, заједно са многобројним српским клубовима и удружењима, раде на очувању националног идентитета и културе српског народа, али истовремено и на успјешној интеграцији у аустријско друштво.
– Сарадња између Републике Српске и Аустрије је наш заједнички циљ, а досадашњи добри односи у областима привреде, образовања и културе показују да између нас постоје пријатељски односи и добра основа за унапређење сарадње – рекао је Филиповић.
Евро за дјецу на Космету
На овом пријему је представљен и пројекат „Један евро за српску дјецу на Косову и Метохији” који је покренуо Милорад Арлов, предсједник Одбора за помоћ Србима на Косови и Метохију, хуманитарног удружења из Бањалуке. Арлов је позвао наше људе у дијаспори да минималним прилогом од једног евра мјесечно дају допринос опстанку српског народа на Косову. С тим у вези Арлов је потписао Меморандум о сарадњи са Представништвом РС у Бечу, које ће координирати овај пројекат. Арлов се обратио представницима српских клубова и удружења.
– Замолио бих све да помогнемо српском народу на КиМ. Нама је жеља да српски народ опстане на КиМ. Тешко је да можемо да утичемо на политичку ситуацију, али можемо са СПЦ, дијаспором, представништвима и амбасадама да помогнемо њиховом опстанку. Много значи опсанак српског живља на КиМ, јер су они наша највећа светиња на Косову. Знам да је и вама у дијаспори и нама у РС тешко, али сигурно је српском народу на КиМ најтеже. Имамо морално право и обавезу да помогнем – подвукао је он.
Иначе, невладина хуманитарна организација из Бањалуке сваке године доводи дјецу са КиМ у РС, а и ове године планира да доведе око 800 малишана.
Акција у цијелом расијању
Арлов је казао да би вољео када би се у ову акцију укључила и удружења из других дијелова Европе и свијета.
– Мислим да један евро месечно није много. Један евро месечно никоме не представља велики износ, то није ни вредност једне кафе, а ако у акцији буде учествовало више десетина хиљада људи то су огромна средства којим можемо спровести велике пројекте навео је он и додао да ће прва средства бити намењена за опремање Дневног центра за децу са потешкоћама у развоју у Митровици.
Младен Филиповић каже да је договорено покретање хуманитарног пројекта, који би много значио српском живљу на Косову.
– Жеља нам је да пошаљемо поруку да наша заједница у Аустрији подржава српски народ на Косову и Метохији. Заједнички је оцењено да бројна српска дијаспора може допринети успешној реализацији хуманитарних акција и програма Одбора за помоћ Косову и Метохији из Републике Српске, а потписивање меморандума је један од корака у том правцу – рекао је Филиповић.
Један од учесника састанка са гостом из Бањалуке био је и Оливер Ранисављевић, предсједник Заједнице српских клубова у Тиролу, који је подржао овај хуманитарни пројекат.
– Подржавам ову акцију јер је то наше мало много за људе на КиМ. Само један евро месечно значајно би помогао очувању наших корена на КиМ – објаснио је он.
Филиповић је истакао да ће, у сарадњи са институцијама Републике Српске, Представништво у Аустрији наставити да пружа подршку српским клубовима и удружењима у реализацији њихових програма, као и у контактима са локалним заједницама и институцијама у Републици Српској и Аустрији.
– Велико је задовољство што смо имали прилику да организујемо данашњи пријем. Представништво остаје посвећено јачању привредних и културних веза са Аустријом, а подршка на том путу је наша дијаспора која је веома посвећена промоцији потенцијала Републике Српске и активно ради на сарадњи у различитим областима – рекао је Филиповић.
Свечаном пријему су, између осталих, присуствовали амбасадор Републике Србије у Бечу Небојша Родић, помоћник министра за сарадњу са дијаспором у Министарству за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Хелена Крнетић, представници Српске православне цркве у Аустрији, те предсједници српских заједница из свих покрајина у Аустрији.
Извор: РТРС-Vesti online
Фото: Представништво Републике Српске у Републици Аустрији