У организацији Српског центра у Бечу одржан је јубиларни 25. „Светосавски бал“. Манифестација је организована у палати Хофбург, а окупила је преко двије хиљаде учесника из Републике Српске, Србије и Аустрије. Манифестација има хуманитарни карактер. Прикупљена средства намијењена су„Даун синдром центру“ из Бањалуке.

Традиционални „Светосавски бал“ одржан је у присуству бројних званица и гостију. Манифестацији је присуствовао и аустријски канцелар Карл Нехамер.

„Светосавски бал“ одржан је у 12 сала и на четири позорнице. Током шесточасовног сценског програма изведене су нумере класичне, староградске, рок и електронске музике.

– Циљ је да се људи лијепо проведу, да плешу, да боље упознају српску културу, мислим на госте наравно и циљ је да овај бал има и хуманитарни карактер – рекао је предсједник Српског центра у Бечу Милан Видовић.

„Светосавски бал“ је отворен музичком тачком „1.300 каплара“ Оркестра СНП-а, а изведена је и Светосавска химна.

Услиједило је учешће Оркестра и Хора СНП, као и солиста, Беобалета из Београда и Факултета музичких уметности, клуб „Wheel Chair Dance Salzburg“, сопрана Тамаре Рађеновић, а као завршна тачка првог дијела програма услиједиле су староградске игре у извођењу културно-умјетничких друштава.

У Свечаној сали је потом одсвиран чувени валцер „На лепом плавом Дунаву“ Јохана Штрауса Млађег, а уз Рађеновић, наступили су и солисти Јелена Гавриловић, Зоран Шандоров и Невена Рељин. У Церемонијалној сали посјетиоце су забавили вокални солисти Ђиана Чарлс, Ана Пецник и Милош Крачуновић, у Витешкој сали је био џез трио Dusha Connection.

Учесници овогодишњег бала први пут су и дјеца „Даун синдром центра“ из Бањалуке. Српска заједница у Аустријској престоници потрудила се да ове године сав прикупљени новац током вечери преусмјери „дјеци сунца“.

– Од данас ће се само гледати сличности, а не различитости у односу на особе са Дауновим синдромом. И од данас ће се овдје причати шта могу, а не као до сада шта не могу – изјавио је директор „Даун синдром центра“ Бањалука Зоран Јелић.

– Једно предивно вече и дружење са преко 2.000 Срба из Беча, Аустрије, Србије и Републике Српске и нарочито сам пресрећан што ће дио средстава ићи за моје другаре из „Даун синдром центра“ – рекао је директор УКЦ-а Републике Српске и амбасадор „Даун синдром центра“ Бањалука Владо Ђајић.

Традиција одржавања ове свечаности датира од 1846. године. Иако је је због пандемије корона вируса имао двогодишњу паузу, ове године прославља свој јубилеј. Окупља најутицајније чланове српске дијаспоре, аустријске привреднике и представнике јавног живота, али и представнике Србије и Српске.

Извор: РТРС – Политика

Фото: Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону