Министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа Србије са дијаспором, Ђорђе Милићевић, изјавио је да очекује да ће се у наредном периоду велики број грађана Србије вратити у земљу, између осталог и због поново успостављеног повјерења, али и економске стабилности и стабилности правног система. „Више не постоји неповерење које је некада постојало у односу на наше сународнике који живе ван Србије и матице, пре свега захваљујући одговорној, стабилној, озбиљној политици председника и државног руководства, на спољном и унутрашњем плану“, рекао је Милићевић на скупу „Циркуларне миграције у Србији: Повезивање светова – изградња будућности“.

Милићевић је додао да се често чује да велики број младих одлази из Србије, што апсолутно није тачно и најавио да ће после избора бити представљен документ који представља најближи корак до усвајања коначне Стратегије, јер је посљедња донијета прије 12 година и не може да одговори изазовима и отвореним питањима са којима се наши сународници данас суочавају.

Он је истакао јасну одлучност и опредјељеност предсједника и државног руководства да се ојачају и оснаже постојеће везе са сународницима који живе ван Србије.

Према његовим ријечима, у реализацију тог циља се стиже у три корака: кроз наставак интензивног приближавања Србије и дијаспоре, умрежавање релевантних организација, као и кроз разговоре како би грађани Србије разумјели важност и значај повременог или трајног повратка.

Додао је да су у том смислу протеклих годину дана интензивно жељели да се у цијели „пројекат” укључе локалне самоуправе, јер свака локална самоуправа, има своју дијаспору.

Милићевић је додао да је Србија само у протеклој години имала 4,4 милијарде евра директних инвестиција.

Нагласио је да Влада Србије препознаје потребу за системским приступом како би се промовисао повратак младих из дијаспоре. „Имплементиран је низ мера како би се створило повољно окружење које ће подстаћи младе таленте да се врате и допринесу развоју Србије“, рекао је он и додао да институције намјеравају да им пруже подршку кроз различите програме, олакшавајући процес реинтеграције у домовину.

„Наш циљ је да у наредном периоду створимо јединствену базу дијаспоре, али и платформу на којој ће наши сународници моћи да се умреже, размене искуства и остваре сарадњу, али и остваре права у матици“, навео је он.

Као добар примјер навео је општину Велико Градиште која једина има одјељење које се конкретно бави својим суграђанима који живе ван матице, а има их 5.000, а укупан број становника је 10.000.

На скупу је речено да циркуларне миграције имају додатан значај за државе попут Србије, које трпе притисак демографских изазова.

Извор: Политика

Фото: Ђорђе Милићевић