Генерална скупштина Унеска је 1999. године прогласила 21. фебруар за Међународни дан матерњег језика.

Српски језик и ћирилица најзначајнија су питања српског идентитета.

Зато је њихово његовање темељ културног, националног и духовног бића Срба.

Министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић указала је на значај његовања српског језика.

„Сви којима је српски језик матерњи једнако су позвани на бригу о њему и на очување ћириличког писма, јер његовањем матерњег језика његујемо сопствене коријене и бринемо о свијести генерација које долазе као будућим чуварима нашег насљеђа“, рекла је Стојичићева.

Она је истакла да су Законом о заштити, очувању и употреби језика српског народа и ћириличког писма, који је усвојен прошле године, српски језик и ћирилица дефинисани као нематеријално културно добро од изузетног значаја за Републику Српску, а утврђен је и начин друштвене бриге о заштити и очувању језика српског народа и ћириличког писма.

Директор Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Арно Гујон најавио је, поводом Дана матерњег језика, отварање додатних школа српског језика у Аустрији и Сједињеним Америчким Државама.

„Први пут по званичном програму Републике Србије, почеће школе за српску децу у САД, тј. у Чикагу, Милвокију, Аризони и Даласу. Да постоји интересовање за школе српског језика у Америци, увидели смо из контаката с нашим људима на недавно одржаном скупу дијаспоре у Вашингтону“, изјавио је Гујон.

Поводом Дана матерњег језика, СПКД Просвјета Аустрија упутила је јавности Апел за равноправност српског језика у Аустрији. У аустријским школама је понуђена могућност да се учи бошњачко-хрватски-српски језик.

Извор: РТРС-СРНА-Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону-РАСЕЈАЊЕ.ИНФО

Фото: Влада Републике Србије