За Беч кажу, да је послије Београда и Новог Сада, трећи највећи српски град у свијету. У њему живи око 250 хиљада Срба, па се у главном граду Аустрије, након њемачког, најчешће чује српски језик.
Представништво Републике Српске у Аустрији пружа подршку Србима у Аустрији, а шеф Представништва Младен Филиповић је навео платформу за извозно оријентисана предузећа која су заинтересована за инвестирање у Републику Српску, те да се на састанку са Клубом српских привредника Аустрије показало колико је дијаспора уз Републику Српску, да су спремни да се одазову и подрже такве иницијативе.
Уз подршку Представништва Републике Српске у Аустрији, представници Клуба српских привредника Аустрије су разговарали са градоначелником Приједора Слободаном Јавором, који је навео да су представљени потенцијали града Приједора и могућности за инвестирање.
Клуб српских привредника Аустрије повезује српске и аустријске привреднике и представља могућности за инвестирање у Републику Српску. Остоја Матић, предсједник Клуба српских привредника Аустрије, наводи да планира да отвори фабрику у Републици Српскоj.
Република Српска много значи припадницима из Српске који су дошли у Беч. Романа Миловановић је поријеклом из Омарске код Приједора. У њиховој кући се говори српски језик, славе се Божић, Васкрс и слава, те наводи да је важно да се сачува идентитет, традиција и култура.
И други су свјесни значаја очувања српског језика, писма, културне и традиције. Окупљени су у бројним удружењима, културно-умјетничким друштвима и око Српске православне цркве. Културно-умјетничка друштва у Бечу су добро организована и окупљају људе из Републике Српске, a њихови наступи имају велики број посјетилаца.
Драган Радуловић, предсједник КУД-а „Јован Јовановић Змај“ из општине Соленау, наводи да је изазов мотивисати дјецу која су рођена у Бечу да уче српски језик, али да се труде у томе. Српско просвјетно и културно друштво Просвјета Аустрија годинама организује школе српског језика у Бечу, Салцбургу, Линцу и Инзбруку.
Извор: РТРС
Фото: Dunav.at