Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић оцијенио је да су односи Србије и Републике Српске, захваљујући одличној сарадњи највиших званичника, у посљедњих седам година бољи него икад, а да је однос Србије и њен допринос очувању и напретку Републике Српске велик и немјерљив.
– То је, прије свега, резултат одличне сарадње предсједника Србије Александра Вучића, пресједавајућег /и српског члана/ Предсједништва БиХ Милорада Додика и предсједнице Републике Српске Жељке Цвијановић, који су заједно са предсједницима влада, Аном Брнабић и Радованом Вишковићем и предсједницима народних скупштина креатори и носиоци најприсније сарадње – како у области привредног развоја и заједничких пројеката, тако и на пољу заштите примарних националних интереса Срба, не само у наше двије републике, него и у региону и потом и у српској дијаспори – рекао је Цицовић.
Цицовић је, говорећи о теми „Положај и перспектива Срба у региону у контексту подршке Србије и утицаја на положај српске заједнице у региону“, пред Одбором Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону, нагласио да Српска и Србија заједнички дефинишу стратешке пројекте, заједнички се боре за очување уставне позиције Републике Српске у оквирима БиХ, дефинисане Дејтонским мировним споразумом, те за очување српског националног идентитета, културе, језика и писма у тим оквирима.
Он је указао да је, од 2014. године, Србија најдиректније са више од 59 милиона евра подржала програме и пројекте у градовима и општинама у Републици Српској, општинама са српском већином у Федерацији БиХ, те најдиректније помогла српске повратнике у другим дијеловима Федерације БиХ.
Цицовић је навео да су у том периоду постали видљиви и бројни инфраструктурни пројекти, од моста између Братунца и Љубовије, новог моста на Рачи, најнових пројеката изградње „Аеродрома Требиње“, заједничке изградње хидроцентрала на средњој Дрини и изградње ауто-пута Београд-Сарајево.
– Овој, заиста импресивној помоћи и заједничким пројекатима, ваља додати и бројне примјере одличне, како институцијалне сарадње скупштина, министарстава, владиних комисија, одбора, комитета, савјета и института, тако и привредних субјеката, установа културе, универзитета и истакнутих научника и умјетника – рекао је Цицовић.
Он је нагласио да је за положај српске заједнице у региону веома важно досљедно инсистирати на спровођењу договорене политике са Србијом, везано за очување националног идентитета Срба, заштите и очување српског језика и писма, побољшање демографске слике српског народа, економско јачање српске заједнице и његовање културе сјећања.
– Веома је значајно да сва српска дјеца, ма гдје била, уче из истих уџбеника, када је у ријеч о националној групи предмета – српски језик и ћирилично писмо, историја и географија. У очувању народа и државе нема пречег посла од тога. Ако нам неко други буде учио и васпитавао нашу дјецу – тај ће сутра владати нашим државама. Дакле, од националног је значаја какве уџбенике дајемо нашој дјеци – поручио је Цицовић.
Цицовић је нагласио да је за Србе у Србији и у региону и дијаспори од прворазредног значаја економско јачање побољшање домографске слике, јер су бројне школе остале са једним учеником или су затворене.
– Подршка Србије, која је економски лидер југоистока Европе, могуће је, осим досадашњих модела помоћи, и директним улагањем у српске породице. Живећи у статусу грађана другог реда, као на примјер у Федерацији БиХ, многе српске породице немају никог запосленог, па им је помоћ једини начин истрајавања на свом огњишту. Други начин могао би бити помагање да сами почну свој бизнис. Наравно, и за једну и за другу могућност треба наћи политички пут – дијалогом са политичким руководствима земаља у региону – рекао је Цицовић.
Он је као посебно важно за српски народ у цјелини истакао његовање културе сјећања, јер ће, како је указао, народ који памти своје славне претке и важне догађаје из своје прошлости имати и будућност.
У складу са тим, Цицовић је подсјетио да је договором српског члана и предсједавајућег Предсједништва БиХ Милорада Додика и предсједника Србије Александра Вучића успостављен заједнички празник – Дан српског јединства, слободе и националне заставе – 15. септембар, који је посебно значајан због историје и очувања националног идентитета.
– Овај празник је истовремено, и сублимација свих задатака која су пред нама на заштити и очувању српског језика и писма, побољшању демографске слике српског народа, економском јачању српске заједнице и његовању културе сјећања на велике, значајне људе нашег рода. Будућност нам је извјесна ако будемо поштовали своју прошлост и знали да њене поруке разумјемо, примјенимо и у насљеђе оставимо онима који ће послије нас доћи – закључио је Цицовић.
На сједници се, измеђи осталих, обратио Емило Лабудовић у име Срба из Црне Горе, док је о положају Срба у Хрватској говорио Срђан Јеремић.
Извор: СРНА