На Округлом столу „Потенцијали за сарадњу са дијаспором“ који је одржан у хотелу „Москва“ у Београду, предложене су мјере за подстицање улагања и предузетништва међу члановима дијаспоре, програми за унапређење учешћа у културним и образовним пројектима, са посебним акцентом на очување језика и националног идентитета, као и приједлози за креирање нових програма који би омогућили ближу сарадњу и заједничке пројекте матице и дијаспоре.
Округли сто је одржан у организацији Кабинета министра без портфеља задуженог за координацију активности и мера у области односа Р. Србије са дијаспором и уз подршку Немачке развојне сарадње (ГИЗ) – глобалног Програма „Миграције у контексту развоја“, коју спроводи Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. На округлом столу учествовали су и представници Центра за подршку инвестицијама и јавно-приватно партнерство Привредне коморе Србије (ПКС).
У циљу унапређења сарадње између Србије и њеног исељеништва, догађај је окупио представнике кључних државних институција и организација који се баве питањима дијаспоре који су изложили постојеће програме и активности усмјерене ка дијаспори.
„Предложене су и мере за подстицање улагања и предузетништва међу члановима дијаспоре, као и програми за унапређење учешћа у културним и образовним пројектима, са посебним акцентом на очување језика и националног идентитета. У области науке и истраживања, истакнути су изазови у подстицању сарадње између научника из дијаспоре и академских институција у Србији, уз предлог за креирање нових програма који би омогућили ближу сарадњу и заједничке пројекте“, кажу у Центру за подршку инвестицијама и јавно-приватно партнерство ПКС.
Дискусија је била усмјерена и на изазове у координацији међу институцијама које пружају услуге дијаспори. Учесници су предложили коришћење успјешних модела координације из других области управљања миграцијама, као и прилагођавање тих пракси потребама сарадње са дијаспором. Дискутовано је и о могућим стратешким и оперативним промјенама унутар важећег законодавног оквира Р. Србије, као и о реформама које би могле унаприједити ефикасност овог процеса.
Извор и фото: Привредна комора Србије