Предавање „Велики српски научници о српском језику, науци и култури“ одржано је вечерас у Дому културе у Брчком, поводом Међународног дана матерњег језика.
Професор Катедре за српски језик и јужнословенске језике Филолошког факултета у Београду Рајна Драгићевић, која је била предавач, рекла је да је жељела да публику у Брчком упозна о томе на који начин су о српској култури, посебно о језику, размишљали значајни српски интелектуалци који су живјели крајем 19. и почетком 20. вијека.
Драгићевићева је истакла да језик има огромну вриједност и да је најважнији дио идентитета српског народа, којем је поручила да би могао више да чува свој језик.
– Када се говори о томе да је језик угрожен, мисли се на утицај англицизама и страних ријечи. Ја бих рекла да је већи проблем у банализацији језичког система која се све чешће примјењује – рекла је Драгићевићева новинарима.
Она је напоменула да је највећи проблем у томе што више не постоји језичко раслојавање, те да се сви функционални стилови своде на разговоре, што највише долази до изражаја у медијима.
Организатор предавања било је Српско просвјетно и културно друштво /СПКД/ „Просвјета“ из Брчког.
Предсједник „Просвјете“ Драган Томић рекао је да је циљ предавања био да се млађим нараштајима скрене пажња о томе колико је важно да чувају свој језик.
– Видимо да је присутан велики број школа страних језика, а многи не знају свој језик. Зато су добродошла ова предавања гдје можемо чути нешто ново и вриједно – истакао је Томић.
Међународни дан матерњег језика обиљежава се 21. фебруара.
Quelle und Foto: SRNA