У Београду је отворена дводневна манифестација под слоганом „Јединство и снага – Србија“.

Истакнуто је да односи Републике Српске и Србије никада нису били бољи и конкретнији захваљујући предсједницима Милораду Додику и Александру Вучићу.

Присуствовали су Срби из земаља региона и 250 удружења и организација које окупљају српску дијаспору широм свијета.

На скупу, којем су присуствовали министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златан Клокић и шеф Представништва Српске у Аустрији Младен Филиповић, на потребу свесрпског јединства указао је и премијер Србије Милош Вучевић, који је формално отворио скуп у Дому Народне скупштине.

Кроз јединство српског народа потребно је ојачати везе Србије и Српске са српском дијаспором у свим сегментима.

– Треба да чујемо шта они виде као препреку у нашим институцијама на локалу и републичком нивоу, и шта ми треба да измјенимо како би наш пословни амбијент додатно унаприједили, прије свега за људе који живе и раде у иностранству – рекао је Златан Клокић, министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске.

Република Српска има Регистар својих људи у расејању и они представљају значајан потенцијал и могу допринијети развоју Српске.

У Аустрији је једна од најбројнијих српских дијаспора. Привредници из ове земље све више су заинтересовани за улагање у Српску и Србију.

– У септембру једна велика делегација привредника који су српског поријекла, ће посјетити Бањалуку. На тај начин настојимо не само да их приближимо економским токовима у Српској и Србији, већ да их укључимо у исте. Они су велике патриоте – навео је Младен Филиповић, шеф Представништва Српске у Аустрији.

– Да се сабирамо и овде и на другим местима, да тежимо да будемо једно, да ширимо хоризонте, да постоји свест да је Црква темељна вредност на којој почива наше друштво – поручио је Патријарх српски г. Порфирије, чији је благослов присутнима пренијео Владика новобрдски и викар Његове Светости Иларион.

Вучевић је, обраћајући се у својству изасланика предсједника Србије Александра Вучића, поручио да је српском народу сада више него икада неопходно јединство и снага како би опстао не у материјалном, него и суштинском, односно животном смислу.

– Насушно нам је потребно јединство, да се излечимо од малигнитета подела и различитости – рекао је Вучевић.

Потпредсједник Владе Србије Александар Вулин рекао је да од присутних на овом скупу тражи само једно – да буду Срби, да свједоче истину о свом народу и исто то уче и своју дјецу.

Mинистар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа са дијаспором Ђорђе Милићевић истакао je да је важно да Срби, гдје год да живе, буду свијесни значаја слоге и јединственог дјеловања Србије и Републике Српске, као и заштите права сународника у региону.

Овај скуп не представља само форум за размјену идеја и искустава, већ и симбол наше заједничке ријешености да радимо на очувању националног и културног идентитета, као и на јачању економских, образовних и научних веза између Србије и дијаспоре, рекао је Милићевић.

Он је рекао да се заједнички наставља изградња снажне Србије и да се Србија нада њиховом повратку, не само кроз улагања и ресурсе.

– Вјерујем да је будућност Србије свјетла. У нашем јединству лежи снага Србије – нагласио је Милићевић.

Скупу, који организује Кабинет министра без портфеља задуженог за координацију активности и мера у области односа са дијаспором, присуствовали су и предсједница Скупштине Србије Ана Брнабић, представници Српске православне цркве и потпредседник Владе Сјеверне Македоније Иван Стоилковић.

Одржани су панели „Привредни потенцијали Србије ЕКСПО 2027 – Скок у будућност 2027 и улога дијаспоре“ , „Улога дијаспоре у процесу очувања културног, образовног, националног и верског идентитета“, „Улога дијаспоре у јачању међународног угледа Републике Србије и очувању националних и државних интереса“.

О значају дијаспоре и јуче у Београду на манифестацији „Јединство и снага – Србија“.

Министар Клокић, заједно са министром унутрашњих послова Србије Ивицом Дачићем, министром без портфеља задуженим за односе са дијаспором Ђорђем Милићевићем и генералним секретаром министарства спољних послова Србије Душаном Козаревим, учествовао је на панелу „Улога дијаспоре у јачању међународног угледа Републике Србије и очувању националних и државних интереса“.

Кабинет министра без портфеља у Влади Републике Србије задуженог за координацију активности и мера у области односа са дијаспором саопштио је јуче да су на манифестацији „Јединство и снага – Србијаˮ усвојени закључци и смјернице за даље јачање веза матичне државе и сународника у расијању.

Срби из расијања истакли су да пружају апсолутну и безрезервну подршку руководствима Србије и Републике Српске у спровођењу одлука „Свесрпског сабора“, на коjeм су дефинисани српски национални интереси у 21. вијеку.

Истакнута је једногласна подршку нашем народу на Косову и Метохији и осуђен терор који режим Аљбина Куртија спроводи над српским народом.

Сви представници српске дијаспоре обавезали су се да ће у земљама у којима живе да раде на пласирању истине и свједочити о злочинима над српским народом на Космету.

Истовремено ће се залагати да се обезбиједи мир, безбједност и право на личну својину за Србе и све друге угњетaване националне заједнице на територији под привременом контролом власти у Приштини, при чему ће свако удружење и појединац, у складу са својим могућностима, помагати нашим сународницима у покрајини.

На овом скупу је истакнуто да су српски језик, ћириличко писмо, наша историја, култура и традиција симболи нашег народа, а учесници су се обавезали на то да ће радити на њиховом очувању и промовисању гдје год живјели.

Сагласили су се да само економски јака и стабилна Србија може да обезбиједи сувереност и независност, да сачува наш народ у региону и буде гарант мира, стабилности и напретка за сваког нашег грађанина.

Они су подржали све активности усмjeрене на привредни развој, убрзану модернизацију и развој инфраструктуре у Србији, првенствено план „Скок у будућност – Србија 2027“, као и све друге пројекте који воде Србију у заједницу најразвијенијих земаља Европе и свијета.

Оцијењено је да је пројекат тематских љетњих кампова, који се већ другу годину заредом одржава у организацији Кабинета министра задуженог за координацију активности и мера у области односа са дијаспором, један од најбољих механизама за остварење овог циља.

У закључцима се наводи да је неопходно да кровни савези у свакој држави одреде приоритете у овим областима и да са конкретним пројектима конкуришу код институција матичне државе која ће им пружити помоћ.

Извор: Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу – Влада Републике Србије – РТРС

Foto: Ministerium für europäische Integrationen und internationale Zusammenarbeit