Ђаци Просвјетиних школа широм Аустрије су све вреднији и активнији, а наставни тим у школама, осим редовне наставе користи лијепе дане да се одржи настава у природи, али и да се учествује у друштвеном животу локалних заједница у којима школе дјелују. Руководилац и оснивач школа, проф. Срђан Мијалковић труди се да што чешће обилази школе и присуствује настави, али и додатним активностима.

Позив на обиљежавање храмовне славе, Пренос моштију Светог Саве, у Енсу, 18. маја, била је прилика да се посјете школе и оближњи Штајер. Настојатељ храма, отац Љубомир Болић био је одличан домаћин, а прослави су присуствовали и генерални конзул Републике Србије у Салцбургу Вера Вукићевић, представник амбасаде Републике Србије из Беча Немања Јоксимовић, шеф представништва Републике Српске у Републици Аустрији  Младен Филиповић, свештенство и бројни гости. У свом обраћању проф. Мијалковић је уз честитке домаћинима посебно захвалио наставницама и свима који подржавају Просвјетине школе, истакавши да је сада најважније обезбједити што већем броју дјеце српског поријекла у Аустрији да наставе да уче свој језик и о својој култури, традицији и идентитету. Подсјетио је да се и он и тим Просвјетиних школа посветио тој мисији још од 2012. године и да ће се борити за развој српских школа, образовања и бољи статус српског језика док год је то потребно.

У недељу, 25. маја, испод бечког Дунавског торња, одржана је традиционална Просвјетијада – мини олимпијада за најмлађе који похађају припремне разреде Просвјетиних школа у Бечу – Мале причаонице. Ове године се Просвјетијада одржава већ пети пут. Циљ игара није била побједа, већ дружење, сарадња и међусобна подршка у спортском и креативном дијелу манифестације. Мијалковић је свим учесницима подјелио медаље и пригодне поклоне.

„Осим онога што „старији“ уче у нашим школама – правилан српски језик, ћирилицу, све што треба о својој земљи и народу, овакви пројекти су врло важни, јер и најмлађи имају прилику да се са својим другарима играју на свом језику, да буду активни и креативни на свом језику, а све у природи, са својим породицама. Такве ствари се овде  не подразумевају и нису дошле саме од себе, већ смо се својим радом, трудом и ангажманом, у сарадњи са вама – родитељима и осталима који разумеју нашу визију и мисију, изборили за то! За нашу децу која одрастају у расејању ништа није важно као усвајање свог језика и свега што чини њихов идентитет, а када се то дешава на овако леп начин, задовољство је потпуно“, истакао је Мијалковић.

Извор и фото: VESTI online