Пројекат „Крајишка кућа“ оправдао је очекивања и данас окупља више од 130 домаћих пољопривредних произвођача са више од 1.200 различитих производа, а очекује се да до краја године овакав објекат буде отворен и у Бечу, изјавио је директор „Центра за развој пољопривреде и села“ Бањалука Драшко Илић.

„То ће бити један од највећих искорака у историји прераде код малих домаћинстава које је и овог тренутка „Крајишка кућа“ окупила и која не представља само пољопривреднике са подручја Бањалука, већ цијеле Крајине“, изјавио је Илић поводом обиљежавања четири године „Крајишке куће“.

Илић је рекао да је на почетку пројекта било само шест пољопривредних произвођача који су имали одређене производе.

„Данас, „Крајишка кућа“ скоро сваки дан има посјете нових произвођача који се појављују и долазе на овај простор. Ово је била јединствена прилика да малим произвођачима помогнемо и отворимо објекат у којем ће они моћи да пласирају своје производе“, рекао је Илић.

Он је истакао да су најтраженији мед и ракија, а у посљедње вријеме и природна козметика од шумских производа и љекобиља коју посебно купују млади.

Илић је нагласио да је пољопривредно земљиште велики ресурс града Бањалука, али и Републике Српске.

Помоћник министра за туризам и угоститељство Републике Српске Предраг Тeшић истакао је да „Крајишка кућа“, уз Херцеговачку, много значи за цијелу Републику Српску.

Помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Горан Бурсаћ изјавио је да се ово министарство, од оснивања „Крајишке куће“, труди да помогне овај пројекат.

Он је истакао да на сваком сајму, који ресорно Министарство у сарадњи са Привредном комором Српске организује, „Крајишка“ и „Херцеговачка кућа“ увијек имају бесплатно представљање производа на њиховим штандовима.

„„Крајишка кућа“ може бити лидер опстанка и останка на селу и производње на газдинствима у Републици Српској“, изјавио је Бурсаћ.

Власник крафт пиваре „Горштак“ и један од произвођача који производе излаже на полицама у „Крајишкој кући“ Никола Галић рекао је да свој производ у овој кући продаје од самог почетка, те да му то много значи јер је „Крајишка кућа“ један репрезентативан објекат.

„Страни туристи имају шта да виде – произвођаче који су окупљени на једном мјесту, те представљају природну козметику, храну, пиће. Част је бити у друштву овако вриједних људи“, изјавио је Галић.

Обиљежавању је присуствовао и градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, који је нагласио да је „Крајишка кућа“ један од најбољих амбасадора у региону, Европи, али и цијелом свијету, те да је један од пројекат на који сви треба да буду поносни.

Он је нагласио да ће „Крајишка кућа“ добити атрактиван објекат у близини „Тржнице“, те поручио да Бањаука наставља сарадњу са Центром за развој пољопривреде и села.

Уникатне крајишке производе грађани, али и туристи могу да пронађу у „Крајишкој кући“ у Улици браће Мажар и мајке Марије 17. Радно вријеме објекта је свакога дана, осим недјеље, од 8.00 до 21.00 час.

Quelle und Foto: SRNA