Министарство просвете Републике Србије организује образовно-васпитни рад на српском језику за ученике српског поријекла у иностранству у циљу развијања свијести о сопственом националном и културном идентитету учењем српског језика и упознавањем са највриједнијим дјелима српске културне баштине, као и подстицање одржавања трајних веза са отаџбином.
Допунске школе организоване су у 16 држава – СР Њемачка, Швaјцарска, Француска, Италија, Словенија, Малта, Грчка, Велика Британија, Краљевина Норвешка, Краљевина Данска, Краљевина Белгија, Краљевина Холандија, Велико Војводство Луксембург, Јужноафричка Република, Краљевина Шпанија и Руска Федерација.
Међу припадницима српског народа који живе у иностранству континуирано расте интересовање за похађање образовно-васпитног рада на српском језику.
Наставу на српском језику у иностранству у школској 2022/23. години похађа 7632 ученика српске националности, што је за 834 ученика више у односу на прошлу школску годину.
Die meisten Schüler serbischer Nationalität, die Bildungsangebote in serbischer Sprache besuchen, gibt es in Deutschland, der Schweiz und Slowenien.
Поред непосредног вида наставе, Министарство просвете је од ове школске године омогућило извођење наставе на даљину. Овим видом наставе обухваћено је 303 ученика која нису у могућности да присуствују непосредној настави на српском језику.
Да би се схватило колико је значајно организовати образовно-васпитни рад на српском језику у иностранству за ученике српског поријекла, треба подсјетити на чињеницу да има око 5.100.000 расељених српских грађана, у око 100 земаља свијета, са преко 1137 клубова и удружења на свих пет континената, са разгранатом мрежом дипломатско-конзуларних представништава која на резиденцијалној и нерезиденцијалној основи покрива 178 држава.
Унапређивање образовно-васпитног рада на српском језику у иностранству несумњиво је један од кључних доприноса очувању српског језика и писма.
Српски језик и писмо су темељ националног идентитета Срба, зато се води рачуна о кључним потребама припадника нашег народа који живе у дијаспори и региону.
Извор: Министарство просвете Републике Србије
Фото: Српска школа у Француској, Италији и Словенији